Włosy – budowa, właściwości

Włosy ułożone w serce - pielęgnacja włosów w kilku krokach hair heart - hair care

Cześć wszystkim!
Ten artykuł jest nie tylko o tym jak dbać o swoje włosy, ale także pozwoli poznać ich budowę, dzięki czemu możecie się dowiedzieć parę przydatnych ciekawostek o tym o co chcecie zadbać.

Jak powiedział William James: „Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo”. Nie można przecież dobrze zadbać o cały „łańcuch” bez znajomości cech jego „ogniw”. To tyle słowem wprowadzenia, zapraszam do lektury!

Każdy z nas marzy o pięknych, gęstych i lśniących włosach. Nie jest to jednak takie proste. Aby mieć zdrowe, zadbane włosy należy o nie dbać, stosować odpowiednio dobraną pielęgnację, która pomoże odbudować zniszczone włosy oraz zachować ich dobrą kondycję.
Każdy ma inny rodzaj włosów jedni mają ciemne, długie i proste, a drudzy mają jasne, krótkie i kręcone. W każdym przypadku zachowanie higieny i pielęgnacji to podstawa zdrowo wyglądających włosków.

Włosy – budowa i skład

Zanim opiszę Wam (swoją) codzienną pielęgnację, pragnę przypomnieć jak zbudowany jest włos, z czego się składa i czego niedobór lub nadmiar powoduje jego uszkodzenie.

Budowa włosa:

 • Korzeń (cebulka),
  Osadzony pod skórą w mieszkach włosowych, kształtem dolnej części oraz sposobem kiełkowania włosa „dorobił” się potocznej nazwy „cebulka”.
 • Łodyga,
  Zbudowana z komórek wytwarzających białka keratyny, zwanych keratynocytami. Keratyna to aż 97% masy łodygi włosa.
 • Osłonka,
  Wierzchnia warstwa łodygi zbudowana z łuskowatych komórek. Warstwa ta chroni włos przed czynnikami zewnętrznymi.

Wyróżniliśmy tutaj najważniejsze elementy budowy włosa, jego budowa jest trochę bardziej skomplikowana, ale aż taka szczegółowość niekoniecznie przyda się do pielęgnacji naszych włosków.
Poniżej poznacie podstawowe składniki znajdujące się w strukturze włosa.

Keratyna

To podstawowy budulec włosa zapewniający prawidłowe funkcjonowanie każdego z elementów budowy włosa. Wytwarzana jest w naskórku przez wspomniane wcześniej keratynocyty. Zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Podstawowy budulec włosa – keratyna

Pigment

Element w strukturze włosa, w którym znajduję się melanina, odpowiadająca za nadanie barwy włosom. Melanina jest grupą pigmentów, szczególnie ważne dla nas są

 • eumelanina,
  Od ilości tego pigmentu zależy ton włosa, im więcej eumelaniny tym włos jest ciemniejszy.
 • feomelanina,
  Od ilości tego pigmentu zależy odcień włosa, im więcej feomelaniny tym barwa staje się cieplejsza.
  (Dla wizualizacji – zimna barwa to odcień niebieski, ciepła zaś to odcień żółty)

Pigment odpowiadający za barwę włosa – melanina

Zła kondycja włosów – przyczyny

Przyczyn złej kondycji włosów może być wiele, m.in. nieodpowiednia dieta (uboga w witaminy), zła pielęgnacja lub zaburzenia hormonalne.
Niekorzystne procesy zachodzące w organizmie mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu (rozdwojeniu).
Uciskany korzeń jest gorzej odżywiony oraz słabiej przytwierdzony w skórze głowy, wtedy wytwarzany przez niego włos staje się coraz cieńszy.
Niedobór białka, aminokwasów oraz niedobór żelaza i cynku sprawia, że włosy matowieją, są w gorszej kondycji i stają się podatne na wypadanie. Włosy wysuszone słońcem, wiatrem czy morską wodą bardzo cierpią. Niekorzystnie na ich kondycji odbijają się też zabiegi ingerujące w strukturę włosa między innymi farbowanie, suszenie ciepłym powietrzem, prostowanie, czy kręcenie lokówką. Zaniedbanie wzmocnienia włosów po każdym z tych zabiegów może prowadzić do rozrzedzania się naszej fryzury. Do wzmacniania należy używać odpowiednio dobranych kosmetyków oraz korzystać z zabiegów pielęgnujących włosy.

Kosmetyki nie muszą być drogie, tak samo jak podstawowe zabiegi, które zrobimy własnoręcznie w domowych warunkach.

W kolejnym wpisie przedstawię Wam moją aktualną pielęgnację moich niesfornych, naturalnie czarnych włosów.

Kolejna część wpisu już jest – zapraszam do przeczytania!

Do zobaczenia!

Jedna odpowiedź na “Włosy – budowa, właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *