Trzy proste sposoby na odpowiednie pH skóry

Cześć!

Dzisiaj przychodzę do Was z bardzo ważnym tematem, który związany jest z prawidłowym funkcjonowaniem skóry, dotyczącym pH naszej skóry. Z artykułu dowiecie się między innymi jakie jest odpowiednie pH skóry oraz poznacie trzy proste sposoby by utrzymać równowagę kwasowo-zasadową i cieszyć się zdrowym, pięknym wyglądem.
Na początek krótka lekcja chemii.

Czym jest pH?

Miarą stopnia kwasowości i zasadowości roztworów wodnych jest pH. Roztwory o niskim pH 0-7 mają odczyn kwasowy (kwas solny w żołądku, coca-cola, kawa). Z kolei roztwory o pH 7-14 wykazują odczyn zasadowy (ślina, woda morska, mydło). Woda ma odczyn obojętny, czyli 7 i jest głównym składnikiem naszej skóry.

Odpowiednie pH skóry

Prawidłowe pH skóry waha się w granicach 4- 4,5 a 6,0. Kwaśne środowisko pozwala stworzyć warstwę, która chroni przed promieniowaniem UV, czynnikami zewnętrznymi i bakteriami. Zaburzenie tej równowagi powoduje, że skóra przesusza się, produkuje nadmiar sebum (tłuszcz) co prowadzi do powstawania zaskórników i podrażnień.

Poziom pH skóry zależny od wieku?

Poziom pH zmienia się wraz z wiekiem. Zaraz po porodzie pH skóry noworodka jest wyższe niż u starszych dzieci czy u dorosłych, bo wynosi około 7 (niezależnie od miejsca na ciele) i stopniowo maleje pomiędzy trzecim a trzydziestym dniem życia. W pierwszych dniach życia dziecka nasila się złuszczanie skóry w miejscach, gdzie poziom pH skóry jest. Z kolei u osób starszych pH skóry wynosi 9, powoduje to osłabienie funkcji bariery ochronnej skóry.
Wartość pH zależy nie tylko od wieku skóry, ale również od miejsca na ciele. Poziom jest wyższy w okolicy pach i pachwin, gdzie chętnie kolonizują się bakterie produkujące przykry zapach.

Uwaga!
Kiedy pH skóry jest niskie organizm produkuje dużą ilość sebum (tłuszcz) oraz potu, co powoduje powstawanie zaskórników, niedoskonałości. Natomiast, kiedy pH jest wysokie skóra jest skłonna do podrażnień, przesuszenia i swędzenia.

Czynniki wpływające na poziom pH skóry

  • Poziom stresu.
    Objawem stresu jest między innymi rozregulowany poziom pH skóry oraz powstawanie zmarszczek i nasilający się trądzik. Także NO STRESS!
  • Pielęgnacja.
    Należy wybierać odpowiednie środki myjące. Jeżeli po umyciu towarzyszy nam uczucie ściągnięcia skóry to znak, że kosmetyki, których używamy nie są odpowiednie.

Na kolejnej stronie przedstawię Wam sprawdzone sposoby na utrzymanie odpowiedniego pH naszej skóry, zapraszam!

Jedna odpowiedź na “Trzy proste sposoby na odpowiednie pH skóry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *