Piegi: Czym są, jak dbać o piegowatą cerę

redhear girl piegi czym są jak dbać

Cześć!
Dla jednych są naturalną piękną ozdobą twarzy i nie tylko, dla drugich problematycznym defektem estetycznym – mowa o piegach. W dzisiejszym artykule pokrótce przedstawię Wam kilka cennych informacji na temat piegów. Jeśli posiadasz piegi i chciałabyś dowiedzieć się więcej na ich temat, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zaprasza do zapoznania się z jego treścią.

Z dzisiejszego artykułu dowiecie się między innymi:

  • Czym są piegi
  • Jak powstają piegi
  • Dlaczego latem powstaje więcej piegów
  • Jak pielęgnować piegowatą cerę

Jednak zanim przejdę do sedna chcę zaznaczyć, że od dłuższego czasu w świecie urody i makijażu piegi stały się bardzo modne. Istnieją różne triki makijażowe, które podkreślają piegi, a nawet takie które sprawiają, że piegi pojawiają się na twarzy osób, które naturalnie ich nie mają. Także jak widać, piegi niegdyś usuwane dzisiaj stają się pożądane.

Piegi

Istotnie piegi to małe ciemne plamki na skórze, które pojawiają się głównie na twarzy (cała twarz, nos i okolice, policzki, a nawet usta) oraz sporadycznie mogą występować na ciele. Piegi nie występują u niemowląt, ponieważ tak młoda skórka nie jest jeszcze w stanie wyprodukować większej ilości melaniny (pigment odpowiadające za barwę skóry). Często pojawiają się u dzieci i młodzieży, rzadko u osób dorosłych (u mnie pojawiły się po 20 roku życia i występują jedynie na ustach 😀). Generalnie piegi nie są związane z żadnymi chorobami skóry, ale ludzie piegowaci są nieznacznie bardziej narażeni między innymi na oparzenia słoneczne.

Piegi – powstawanie

Niewątpliwie posiadanie piegów w głównej mierze jest uwarunkowane genetycznie. Ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty (komórki w których wytwarzana jest melanina). Zazwyczaj większą tendencję do posiadania piegów przejawiają osoby o jasnej karnacji, dlatego szczególnie kojarzą się one na przykład z osobami rudowłosymi. Niewątpliwie piegi mogą zniknąć samoistnie lub przybierać na sile w zależności od klimatu w jakim się znajdujemy i od sposobu pielęgnacji.

Piegi – letnia pora

Jeśli chodzi o piegi to wyróżniamy dwa rodzaje:

  • Zwykłe – piegi są małe okrągłe i jasnobrązowe,
  • Wywołane działaniem promieni słonecznych – piegi są ciemne mają nieregularny kształt i są większe od normalnych.

Piegi pojawiają się lub stają się bardziej widoczne letnią porą (wiosna, lato). Bez wątpienia duże ilości słońca powodują silniejsze promieniowanie UV. Światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, co powoduje zwiększenie liczby i pociemnienie piegów. Dlatego też latem szczególnie zdobią naszą twarz, szyje, często ramiona.

UWAGA!
Jak już wcześniej wspomniałam piegowata skóra jest szczególnie narażona na oparzenia słoneczne. Dlatego w słoneczne dni zawsze należy pamiętać o aplikowaniu na twarz kremików z filtrem UV.

Piegowata cera – pielęgnacja

Niestety często zdarza się, że na skutek zaniedbań piegi mnożą się i zbijają w jednolite plamy, które nie wyglądają estetycznie. Istotnie ten proces można zatrzymać, a nawet cofnąć. Stosując odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które zawierają dużo witaminki C możemy przyblokować syntezę melaniny. Tutaj pragnę zaznaczyć, że dietka wzbogacona w witaminę C (z umiarem) również zapobiega powstawaniu nieestetycznych przebarwień. Warto pokochać na przykład pomarańcze, grejpfruty, truskawki, porzeczki, ponieważ sprawią, że nasze piegi będą estetyczne. Również należy zwrócić uwagę na fakt iż mocne składniki zapachowe w kosmetykach do pielęgnacji cery mogą źle wpłynąć na kondycję piegów i pogorszyć ich wygląd. Dlatego najlepiej unikać mocnych substancji zapachowych.  
Łącząc te informacje z informacjami z tego wpisu możecie spodziewać się super efektów.

UWAGA!
Witamina C nie jest fotouczulająca, nie działa jak filtr przeciwsłoneczny, ale nie sprawi, że nasza cera będzie pełna przebarwień. Wręcz przeciwnie,  ta cenna witamina może również złagodzić rumień powstały w wyniku opalania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *