Czym jest cera? Jak o nią dbać?

cera-typy-rysunek-skin-care

Podtypy cery: rodzaje i charakterystyka

Przy każdym typie cery może występować jeden lub kilka podtypów cery, aczkolwiek może nie być go wcale.

Cera wrażliwa

Objawia się zaczerwienieniem, wysuszeniem, uczuciem ściągnięcia skóry. Jest bardzo trudna w pielęgnacji i często występuje w powiązaniu z cerą suchą lub alergiczną.

Cera alergiczna

Objawia się opuchlizną, świądem, wysypką, zaczerwienieniem.

Cera odwodniona

Objawia się brakiem elastyczności, wiotkością, drobnymi zmarszczkami i suchymi skórkami.

Cera naczynkowa

Objawia się długotrwałym rumieniem, pieczeniem i swędzeniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody. Najczęściej na skutek picia kawy, alkoholu, spożywaniu pikantnych przypraw, a nawet zjedzeniu gorącego posiłku. Jeżeli rumień utrzymuje się na twarzy dość długo jest to sygnał, że powinnyśmy odpowiednimi preparatami uszczelnić naczynia krwionośne. W rezultacie nieodpowiedniej pielęgnacji może dojść do ”pękania naczynek”.

Cera trądzikowa

Objawia się powstawaniem niedoskonałości, wyprysków oraz stanów zapalnych. Częstą przyczyną powstawania trądziku jest nieprawidłowa praca układu hormonalnego, dieta, a także stres.

Cera dojrzała

Objawia się upływającym wiekiem. Istotnie charakteryzuje się suchością, widocznymi zmarszczkami, utratą elastyczności skóry (stopniowa utrata kolagenu, elastyny), szorstkością skóry oraz pojawianiem się ciemnych plamek na skórze.

Jedna odpowiedź na “Czym jest cera? Jak o nią dbać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *