Czym jest cera? Jak o nią dbać?

cera-typy-rysunek-skin-care

Cera mieszana

Jest połączeniem typu cery suchej lub normalnej i tłustej, wnioskując jest najtrudniejszym typem cery jeśli chodzi o prawidłową pielęgnację. Cera mieszana charakteryzuje się przetłuszczająca się strefa T (czoło, nos i broda) i suche partie policzków. Osoby z cerą mieszaną mają skłonności zarówno do przesuszania, jak i przetłuszczania. Zazwyczaj powodem posiadania cery mieszanej jest zakłócona równowaga wodno-lipidowa na powierzchni naskórka, a nadmiar wydzielanego sebum ma ją chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Podstawa pielęgnacji cery mieszanej

W pielęgnacji cery mieszanej ważna jest między innymi podwójna pielęgnacja, dobrana indywidualnie do każdej ze stref skóry.

UWAGA!
Cera mieszana jest najtrudniejszym typem cery jeśli chodzi o prawidłową pielęgnację.

Cera tłusta

Charakteryzuje się nad-aktywnością pracy gruczołów łojowych, widocznymi porami oraz gromadzeniem się w ujściach mieszków włosowych zaskórników. Cera tłusta posiada tendencję do zmian trądzikowych, dlatego często nazywana jest cerą problematyczną. Na cerę tłustą słaby wpływ mają bodźce zewnętrzne. Dużo silniejszy wpływ mają bodźce wewnętrzne takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawienia.

Podstawa pielęgnacji cery tłustej

W pielęgnacji cery tłustej ważne jest między innymi zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulacja wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, zamykanie porów, odpowiednie nawilżenie i dotlenianie naskórka oraz złagodzenie podrażnień. 

UWAGA!
Skóra tłusta zaczyna starzeć się najpóźniej, niewidoczne są na niej liczne, drobne zmarszczki, a w wieku dojrzałym nie staje się ona sucha, a przekształca się w skórę mieszaną.

Jedna odpowiedź na “Czym jest cera? Jak o nią dbać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *