Czym jest cera? Jak o nią dbać?

cera-typy-rysunek-skin-care

Cześć!

W dzisiejszym artykule przedstawie Wam czym jest cera oraz jak dobrze określić swój typ cery. Wiedza na ten temat jest niezbędna do tego aby prawidłowo dbać o jej zdrowy wygląd. Bez wątpienia, każda z nas powinna wiedzieć jaki typ i podtyp cery posiada, ponieważ wtedy z łatwością będziemy mogły dobrać prawidłową pielęgnację cery. Taką, która nie zaszkodzi ani nie pogorszy stanu naszej cery.

Zanim zapoznacie się z treścią tego wpisu, zachęcam Was do przeczytania artykułu na temat budowy i funkcji skóry (Skóra – budowa i funkcje), ponieważ znacznie to ułatwi przyswajanie informacji na temat naszego typu cery. 

Czym jest cera?

Cera - zabieg na twarz, nawilżanie twarzy

Cera to rodzaj skóry twarzy. Krótko mówiąc jest to, warstwa skóry pokrywająca naszą twarz mniejszą ilością tkanki tłuszczowej. Czynniki środowiska zewnętrznego oddziałują na skórę na tyle silnie, że zdarza się, iż całkowicie może zmienić swój stan. Cerę oceniamy przede wszystkim na podstawie zmiennych takich jak, poziom tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe i wody wydzielanej przez gruczoły potowe.

Podstawowe typy cery

Cera występuję w wielu odmianach, każda z nich posiada inne cechy. Do każdej z nich trzeba podejść z innej strony, a my teraz poznamy jej podstawowe typy.

Cera normalna

Charakteryzuje się prawidłowym poziomem nawilżenia, dobrze reaguje na czynniki zewnętrzne, nie posiada tendencji do wyprysków, posiada zdrowy koloryt. Dodatkowo cera normalna jest prawidłowo napięta, sprężysta, naturalnie zmatowiona, podsumowując wręcz idealny typ cery!

Podstawa pielęgnacji cery normalnej

W pielęgnacji cery normalnej ważne jest między innymi unikanie środków o właściwościach regeneracyjnych, żeby nie zaburzać, a jedynie wspierać jej prawidłowe funkcjonowanie.

UWAGA!
Najczęściej występuje u dzieci, rzadziej występuje u dorosłych, u których z czasem przeradza się w cerę suchą.

Cera sucha

Charakteryzuje się wrażliwością i słabym nawilżeniem, co wynika z małej aktywności gruczołów łojowych oraz niską zawartością wody w naskórku. Cera sucha jest cerą cienką i szorstką. U posiadaczek tego typu cery nie pojawiają się  wypryski, a jak już to występują bardzo rzadko. Dodatkowo ujścia gruczołów łojowych (pory) są mało widoczne. Aczkolwiek niestety przy cerze suchej bardzo szybko dochodzi do powstania pierwszych zmarszczek.

Podstawa pielęgnacji cery suchej

W pielęgnacji cery suchej ważne jest między innymi mocne nawilżenie  natłuszczenie, dotlenienie naskórka.

UWAGA!
Czynniki środowiska zewnętrznego takie jak mocne słońce, niska wilgotność środowiska oraz mroźne powietrze, bez wątpienia niekorzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie cery.

Jedna odpowiedź na “Czym jest cera? Jak o nią dbać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *