Skóra – budowa i funkcje

Zanim określimy swój typ cery, czy jest ona sucha, mieszana, tłusta lub wrażliwa. Przed dobieraniem odpowiedniej pielęgnacji warto zapoznać się z podstawową budową skóry.
Z ilu składa się warstw? Jakie pełni funkcje? Od czego zależy jej barwa?
W tym wpisie postaram się Wam to przedstawić możliwie jak najprościej.
Wiedzieliście, że skóra to największy narząd ludzkiego ciała?
Ogólna powierzchnia skóry u człowieka wynosi 1,5-2 m², a grubość wynosi od 1,5 mm do aż 5 mm.
Teraz uwaga, skóra dorosłego człowieka może ważyć nawet 20 kg, stanowi ona więc sporą część wagi całego organizmu!
Oczywiście w zależności od miejsca ma ona różną grubość, najcieńsza znajduję się w okolicach oczu, a najgrubsza na piętach i dłoniach.

Trzy podstawowe warstwy skóry

Zewnętrzna warstwa skóry (inaczej naskórek)

Naskórek tworzony jest poprzez nabłonek wielowarstwowy. Jego warstwa podstawowa jest najniższą warstwą naskórka i dochodzi w niej do wielu procesów prowadzących finalnie do wytworzenia keratyny. Ponadto w naskórku wyróżnia się warstwę kolczystą, ziarnistą oraz strefę pośrednią, która pojawia się głównie na stopach i dłoniach. Zewnętrzną, widoczną warstwą jest warstwa rogowa, którą tworzą zrogowaciałe komórki i to właśnie jej zadaniem jest ochrona całego organizmu przed utratą wody. Komórki tworzące warstwę rogową obumierają, a znajdująca się w nich keratyna zapobiega przedostawaniu się w głąb skóry niepożądanych związków chemicznych, promieniowania, a nawet mikroelementów stałych.

Skóra właściwa

To najgrubsza warstwa całej skóry. Ma ok 2 mm grubości i tworzy ją tkanka łączna, w której znajdują się naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i przydatki skórne. Jest to sprężysta warstwa, która ma dużą odporność na wszelkie uszkodzenia. To dzięki znajdującym się w niej zakończeniom nerwowym człowiek odczuwa ból, dotyk i temperaturę zewnętrzną. W skórze właściwej znajdują się komórki takie jak fibroblasty, histiocyty i fibrocyty. W tej warstwie znajdują się także trzy rodzaje włókien: siateczkowe, sprężyste i kolagenowe, które odpowiadają za właściwą elastyczność i napięcie skóry. Osłabienie tych włókien jest bezpośrednią przyczyną utraty młodzieńczego wyglądu skóry. Wraz z wiekiem spada zarówno ilość, jak i jakość tych włókien, skóra staje się cienka i wiotka, a na jej powierzchni powstaje to czego najbardziej nie lubimy – zmarszczki.

Tkanka podskórna

Choć ta warstwa jest ściśle związana ze skórą, nie jest uznana za jej element. W jej skład wchodzi głównie tkanka tłuszczowa, a tylko niewielki procent stanowi tkanka łączna. W strukturach tkanki podskórnej znajdują się włókna nerwowe i naczynia krwionośne. Głównym zadaniem tkanki podskórnej jest jej udział w procesie termoregulacji, który ma ogromne znaczenie dla całego organizmu.

Ponadto w skórze znajdują się gruczoły łojowe i potowe, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe i naczynia chłonne.
W skórze również zlokalizowane są cebulki włosowe.

Dwa podstawowe rodzaje skóry

Skóra głowy, kończyn i tułowia

To skóra o trójwarstwowej budowie, charakteryzująca się dużą przesuwalnością.

Skóra znajdująca się na dłoniach i stopach (podeszwach)

Charakterystyczną cechą tego rodzaju skóry jest to, że nie znajdują się w niej gruczoły łojowe, ani nie ma tam cebulek włosowych.

Podstawowe funkcje skóry

Skóra spełnia przede wszystkim funkcje ochronne dla całego organizmu człowieka. Chroni go zarówno przed zimnem, jak i nadmiernym ciepłem. To dzięki niej do wnętrza nie dociera zbyt wielka dawka szkodliwego promieniowania. Skóra jest skuteczną barierą przed wnikaniem drobnoustrojów i szkodliwych dla organizmu związków chemicznych. W warstwach skórnych produkowana jest także melanina (odpowiada za kolor skóry – im więcej zawiera melaniny tym skóra jest ciemniejsza) i witamina D odpowiadająca za witalność skóry.

4 komentarzy do “Skóra – budowa i funkcje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *