Aloes drzewiasty: właściwości i uprawa rośliny

Przekrojony aloes na talerzu

Cześć!
Niewątpliwie świat nie istniałby bez roślin! Rośliny są fundamentalną częścią życia na ziemi, ponieważ między innymi dostarczają nam tlen, pożywienie, leki itd. W związku z tym dzisiejszym tematem dnia na blogu jest wspaniała roślina – aloes drzewiasty i jego cudowne właściwości. Bez wątpienia aloes drzewiasty jest jedną z moich ulubionych roślinek, a dlaczego? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Z artykułu dowiecie się między innymi:

  • Jak uprawiać aloes drzewiasty
  • Jakie właściwości posiada aloes drzewiasty
  • Jaki wpływ ma aloes drzewiasty na zdrowie
  • Jaki wpływ ma aloes drzewiasty na urodę

Aloes ogółem

Roślina ta posiada aż około 500 gatunków, do których należą formy drzewiaste i krzewiaste. Najczęściej występuje na Półwyspie Arabskim w Afryce i na Madagaskarze, krótko mówiąc aloes jest rośliną egzotyczną.

UWAGA!
Wśród licznych gatunków aloesu, tylko niewielka część posiada właściwości lecznicze (około 20 gatunków).

Aloes drzewiasty

W Polsce najcenniejszym gatunkiem aloesu jest aloes drzewiasty (Aloe arborescens), ponieważ na rynku farmaceutycznym produkowane są z niego preparaty, a właściwie z jego ekstraktu wodnego. Aloes drzewiasty jest bardzo silnie rozgałęziony, a na brzegach jego pędów znajdują się kolce. Liście tej roślinki przybierają kolor szarozielony. Aloes drzewiasty jest rośliną zawsze zieloną oraz na wiosnę po odbytych zimnych miesiącach roślina może zakwitnąć wypuszczając okazałe ciemnopomarańczowe kwiaty. Natomiast w polskich domowych warunkach proces kwitnięcia zdarza się bardzo rzadko. 

Aloes drzewiasty – domowa uprawa

aloes właściwości - domowa uprawa w doniczce
Photo by Tristan Gevaux on Unsplash

Aloes drzewiasty w naturze osiąga od 2 do 6 metrów, przyjmując postać krzewu. Natomiast w warunkach domowych wynosi od około 1 do 3 metrów. Tę roślinę możemy uprawiać w doniczce, jak i w szklarni. Aloes hodowany w doniczce osiągnie mniejszą wysokość, niż ten hodowany w warunkach szklarniowych. Zaś sam aloes drzewiasty wywodzi się z południowej Afryki, ponieważ uwielbia klimaty ciepłe i deszczowe. Osobiście najbardziej w domowej uprawie tej roślinki uwielbiam i cenię sobie jej prostą i mało wymagającą naturę. W warunkach domowych hodowanie aloesu nie przysparza żadnych problemów. Aloes doniczkowy nie ma dużych wymagań i jest odporny na zaniedbania. Jednak nie lubi częstego podlewania. Jego korzenie mogą gnić, a wtedy na liściach pojawiają się plamki, które sygnalizują złą pielęgnację. Aby aloes drzewiasty pięknie nam rósł potrzebuje bardzo dużo światła i ciepła. Aloes to roślina bardzo wytrzymała, więc również nie wymaga wyjątkowej gleby. Ponadto dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu, które powinno być przepuszczalne.

Aloes drzewiasty – cenne właściwości

Roślina ta zawiera liczne substancje czynne między innymi witaminy z grypy B, C, kwas foliowy, kwas salicylowy, minerały (magnes, żelazo, potas, wapń). Bez wątpienia roślinka ta bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm, ponieważ posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Regeneruje skórę i błony śluzowe oraz pobudza mechanizm obronny organizmu.

UWAGA!
Sok i miąższ pozyskany z aloesu drzewiastego posiada wiele cennych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *